Club Information

Official Club Presidents, Secretaries,   Delegates & CCO'S

Season 2017-2018

 

Bendigo (5443 4045) 169 / 183 Barnard St. Bendigo 3550

Email – enquires@bendigobowlsclub.org.au

CCO email:  peter_oneil0@bigpond.com.au

CCO: Peter O’Neil, 118 Thistle Street, Bendigo. 5443 8180

Director: Nicholas Belt, 19 Parkway Dr., Strathfieldsaye. 5439 4078 / 0417 544 686

Dep. Director: Jean Belt, 7 Waterview Drive, White Hills. 5443 2355

Dep. Director: Ross Thomson, 10 Harold Crt, White Hills. 5443 2355

CEO: Peter O’Neil 118 Thistle St., Bendigo. 5443 8180

Delegates: Nicholas Belt, 19 Parkway Drive, Strathfieldsaye. 5439 4078 / 0417 544 686

Vicki Greenwood, 6 Gundry St., Long Gully. 5443 3220

 

Bendigo East (5443 5765) 33 Lansell St; Bendigo 3550

CCO email: bendigoeastbc@gmail.com

CCO; Robert Clough, 3 Tomlins St., Bendigo. 0400 682 533

Pres: Tom Lester, 3/48 Sternberg St., Kennington. 0477 167 028

Sec: Robert Clough, 3 Tomlins St., Bendigo.  0400 682 533

Ladies Pres; Ann Borham, 161 Williamson St. Bendigo 0418 566 926

Ladies Sec; Dorothy Saville, 93 Murphy St. Bendigo. 5444 5166

Delegates: Noel and Dot Saville

Tournament Secretary: Joan Pederson. 5442 7975. Steve Fuller 0487 211 988

 

 

Bendigo VRI (5443 8578) 126-130 Mitchell St., Bendigo 3550

Mail to 11 Archer St., Kangaroo Flat. 3555

Email: margaretrosewall@bigpond.com

CCO: Margaret Rosewall, 20 Railway Terrace, Kangaroo Flat. 5447 0671

Pres. & Delegate:  Donald Robertson, 68/1-11 Furness St., Kangaroo Flat. 5447 1957

Sec. & Delegate:  Marjorie Gorrie, 11 Archer St., Kangaroo Flat. 5447 9639

Email: marjoriegorrie@bigpond.com

Tournament Secretaries: Harry Huggard – email – harryhuggard@icloud.com.

Shirley Huggard – email – shuggard12@icloud.com

 

Bridgewater (5437 3073) P.O. Box 148, Bridgewater 3516.

Email: bridgewaterbowls@gmail.com

CCO & Sec: Christine Wattie, Arnold Rd., Bridgewater 5437 3210

CCO Email: gcwatt@bigpond.com

Pres: Vicky Tierney, 17 Glenwill Dr, Epsom, 0438 383 085

Ladies Pres: Daphne Chamberlain, 184 Kingower/Arnold Rd., Arnold 5438 7222

Ladies Sec: Roberta Foster, 3 Serpentine Rd., Bridgewater. 5437 3255

Delegates: Barry and Kathleen McNaught, 37 Lilly St, Bridgewater, 0407 046 374/5437 3348

Tournament Secretaries: Don Wilson – email – jdwilson@westnet.com.au

Roberta Forster, Email: cvosrr@iinet.net.au  Phone 5437 3255

 

Calivil (5436 6224) Prairie Road, Calivil 3573

CCO email: calivilbowls@gmail.com

CCO: Shirley Hope,392 Twiggs Rd., Bears Lagoon. 5437 9311

Pres: Alan Leech, Calivil Mail Rd., Mitiamo. 5436 6257

Sec and Tournament Sec: Shirley Hope, 392 Twiggs Rd., Bears Lagoon. 5437 9311

Email- shope47@gmail.com

Ladies Pres: Judith Miles, 1730 Daylesford/Malmbury Rd, Drummond, 5423 9373 

Ladies Sec: Norma Winchcomb, 559 Praire West Rd., Calivil. 5436 6352

Delegates: Keith Richards, 4 Moonah Ct., Eaglehawk. 5446 7893

Merle Boyd, 36 Bowles Rd., Epsom 5448 3695

Tournament Secretary: Men – Barry Meighan. 5436 6396. Ladies – Shirley Hope. 5437 9311

 

Campbell's Creek (5472 1934) P.O. Box 14, Campbell's Creek. 3451                                                             

Email: campbellscreekbowlingclub@gmail.com

CCO Email: campbellscreekbowlingclub@gmail.com

CCO and Sec: Meryl Holland, P.O. Box 487, Castlemaine. 5462 8602

Email: meryl.peter@gmail.com

Pres: Barry Ellis, 28 Maclise St., Castlemaine. 5472 2369

Ladies Pres: Val Ellis, 28 Maclise St., Castlemaine. 5472 2369

Delegates: Barry & Val Ellis, Email: barry_ellis@bigpond.com

Tournament Secretaries: Val Case, email valeriecase393@yahoo.com.au

 

Castlemaine (5472 1235) P.O. Box 21, Castlemaine 3450

Email: castlemainebowls@gmail.com

CCO and Club Sec: Rodney Fletcher, 1 Wills St., Castlemaine. 5472 2539

CCO email: fletcher@mmnet.com.au

Club Director – Peter Williams, 57 Moscript St., Campbell’s Creek. 0428 569 903

Pres: Kevin Earl, 20 Freeman St., Castlemaine. 0435 927 449

Men’s Sec: Kevin Shuttleworth, 25 Parker St., Castlemaine.  0448 916 939

Ladies Pres.  Nina Hufer, 98 Duke St., Castlemaine. 0431 352 723

Ladies Sec: Pam Fraser, 71 Brown St., Castlemaine. 0427 549 930

Delegate: Stephen McCoombe, 25 Blakeley Rd., Castlemaine. 0418 360 767

Yvonne Podesta, 31 Richards Rd, Castlemaine, 0412 901 736

Tournament Secretaries: Men – Kevin Shuttleworth – Email: kpshutts@hotmail.com

Ladies: Pam Hunter – email – pamhunter19@gmail.com

 

Dingee (5436 8278) 3956 Dingee-Rochester Rd., Dingee. 3571

CCO email: lyndemeo@hotmail.com

CCO / Sec: Lyn Demeo, 177 Kamarooka Store Rd., Kamarooka, 0427 369 237

Pres: Des. Fiedler, 1839 Dingee Rd., Diggora, 0428 887 255

Delegates: Tony Doolan, 208 Retreat Rd., Spring Gully. 5443 3950 &

President

Tournament Sec: Men – Leo Demeo. 5436 9237/0419 986 156

Ladies: Margaret Crapper. 5436 1320/0438 361 360

.

 

Eaglehawk (5446 8515) P.O. Box 108, Eaglehawk 3556

Email: eaglehawkbc@gmail.com

CCO: Con O'Shea, 19 Sandhurst Rd., Eaglehawk. 5446 8499

Pres: Kevin Hill, PO Box 108, Eaglehawk, 0409 333 663

Sec: Con O'Shea, 19 Sandhurst Rd., Eaglehawk. 5446 8499

Ladies Pres: Carol Patching, 1/2a Hill St., Eaglehawk. 0408 122 102

Ladies Sec: Irene Godkin, 148 Taylor St., Epsom. 5448 3127

Delegates: Stephen Piercy, 5446 3416 / 0418 599 743 & Carol Patching 0408 122 102

Tournament Secretary: Ladies –Jan Conder 5446 8643

 

Golden Square (5443 4167) P.O. Box 25, Golden Square 3555

Email – goldensquarebowling@gmail.com

CCO Email: kmcraze@bigpond.com.au

CCO: Marian Craze, 213 Allingham St., Kangaroo Flat. 5447 8685 / 0407 844 821

Club Pres: Allan Slingo, 1 Kinrap St., Kangaroo Flat. 5447 9229/0428 507 956

Club Sec: Graham Taylor, P.O.Box 91, Golden Square. 5443 2096.  Email: gwtay@bigpond.net.au

Bowling Pres: Tasman Wallis, 68 Alpaca Crt., Golden Square. 0411 265 399

Bowling Sec: Marian Craze, 213 Allingham St., Kangaroo Flat. 544 8685 / 0407 844 821

Delegates: Jimmy Walkington, 101 Holdswoth Rd, North Bendigo, 5443 1536

Dawn Jennings, 23 Allpress Drive, Golden Square. 5447 7954

Tournament Secretaries: Men – Jimmy Walkington , Ladies - Joan Brennan 5443 6485 Email: joanbrennan3@bigpond.com

 

Harcourt (5474 2494) P.O. Box 35, Harcourt. 3453

CCO email: harcourtbowls@outlook.com

CCO & Sec: John Grant, P.O.Box 130, Harcourt. 5474 3246/0400 725 172

Sec. Email: jmgrant47@hotmail.com

Pres: John Starbuck, 22 Wright St., Harcourt. 5474 2677 / 0448 044 587

Delegates: Chris Anderson. 10 Honeycomb Rd, Campbell’s Creek 5470 6704 / 0417 341 814 & Allan Nicholls, 10 Ray St, Castlemaine, 5472 3558  

Tournament Secretary- Ron Douglas, fmdouglas@bigpond.com, Heather Braid, braidyslake@bigpond.com

 

Heathcote (5433 3584) 1 Herriot St., Heathcote 3523                                                  

CCO email: heathcotebowls@outlook.com

Pres; Greg Speirs, 33 Playne St Heathcote. 0408 332 235

Sec and CCO: Paul Mason. 239 Heathcote-Nagambie Rd, Heathcote. 0438 606 982/5433 3904

Ladies Pres: Denise Anderson, 2 Tranter St., Heathcote. 5433 2037

Ladies Sec: Judy McDonald, 197 High St., Heathcote. 5433 2471

Delegates; President & Secretary

Tournament Secretaries: Email- heathcotebowls@outlook.com

 

Inglewood (5438 3325) P.O. Box 100, Inglewood 3517

CCO email: kelwan2@bigpond.com

CCO: Lindsay Kelly, 79 Verdon St., Inglewood. 5438 3331

Pres: Arthur Harrison, 20 Erskine St., Bridgewater. 5437 3139

Sec. and Tournament Sec: Lindsay Kelly, 79 Verdon St., Inglewood. 5438 3331

Ladies Pres: Beverley Taig, RMB T200, Arnold, 5438 7377

Ladies Sec: Margo Leitch, 70 Grant St., Inglewood. 5438 3042

Delegates: Arthur Harrison & Edna Patterson, 61 Verdon St., Inglewood. 5438 3164

Ladies Tournament Secretary: Brenda Jones. 5438 3170

 

Kangaroo Flat (5447 7300) P.O.Box 1090, Kangaroo Flat 3555

CCO email: kfbowlsclub45@optusnet.com.au

CCO: Roger Burns, 8 Kilby Crt., Kangaroo Flat. 5447 0339

Pres: David Martin, 15 Peace St., Kangaroo Flat. 5447 8307

Sec: Frank Nolan, 7 Sherman Cres., Spring Gully. 5442 2928

Email: nolanf@impulse.net.au

Ladies Pres: Sue Clark, Unit 182, 15-31 Furness St, Kangaroo Flat. 0448 389 872

Ladies Sec: Lynette Perryman, 7 Dylana Crt., Kangaroo Flat. 5447 1961

Delegates: Ray Sparke, 1/94 Browning St., Kangaroo Flat. 5447 3217 &

Maree McQualter, 92 Browning St, Kangaroo Flat. 5447 1577

Tournament Secretaries: Men – Wally Boyd. Email: walandbet@optusnet.com

Ladies –Marlene Watts, 17 McDougall Rd, Golden Square, 5441 1290

 

Lockwood South (5435 3833) P.O. Box 162, Lockwood. 3551

CCO: email – marjah1@activ8.net.au

Pres & Delegate: Brian Ede, 35 Woolcock Ave, Kangaroo Flat. 5447 8618

Sec. / Tournament Sec. Marjah Hoffman, 104 Bradford Rd., Lockwood. 0421 761 201

 

Marong (5435 2494) Malone Park, Marong. 3551

Email – marongbowls@gmail.com

CCO email; tlnbshayes@bigpond.com

CCO & Pres: Tim Hayes, PO Box 132, Marong. 0458 393 989. 

Sec: Barry Barnett, 2 Hibiscus Crt., Kangaroo Flat. 0417 342 812

Email: barryrbarnettr@bigpond.com

Ladies Pres: Shirley Grant, 345 Punton Rd, Shelbourne, 0408 251 725

Email- shirleygrant1952@outlook.com

Delegates: President & Julieanne Leed, 10A Thunder St., Bendigo.  0400 133 542

Tournament Secretaries: Men – Gary Place. Email – gary@waterstore.com.au

Ladies – Pauline Williams. Email: prjwilliams@bigpond.com

 

North Bendigo (5443 4818) P.O. Box 38, North Bendigo 3550

Email; nbbclub@bigpond.com

CCO & Sec: Graeme Clarke, P.O. Box 38, North Bendigo. 0466 640 797

Pres: Russell Finch, Botanic Village, Furness St., Kangaroo Flat. 5447 0516 / 0477 292 738

Delegates: Graeme Clarke and Jacqui Davis, 12 Daniel St., Long Gully. 5443 7931

Tournament Secretary- Graeme Clarke and Ken Phillips, 71 Bayne St, Bendigo, 5443 0837

 

 

Serpentine P.O. Box 41, Serpentine 3517

Email: serpbowls@gmail.com

CCO & Sec: Dianne Walker, 15 Peppercorn Way, Serpentine.0427 378 223

CCO Email: serpgeneralstore@bigpond.com

Pres: Brian Gladman 2 Hunter St., Serpentine. 5437 8206 / 0419 504 682

Delegates: Frank Maher 0428 115 518 & Alan Bish, Epsom. 0427 379 234

Tournament Sec: Frank Maher. 0428 115 518. Email – fkmaher@bigpond.com

 

South Bendigo (5443 4833) Palmerston St., Bendigo. 3550

CCO Email: sbbc@bigpond.net.au

CCO & Sec: Trevor Marshall, 2 Edwina Crt., Bendigo 5443 3281 / 0400 177 461

Director: John Dixon, 18 Stringybark Crt., Bendigo. 0457 989 154

Ladies Pres: Joy Warfe, 13 Lakeview Dr., Kennington. 0417 958 869

Ladies Sec: Ann Howe, 18 Bendigo Domain 336 McIvor Rd Bendigo 0458 469 769

Delegates: John Hayes, 93 Olinda St., Quarry Hill. 5444 2804 / 0438 742 804

Bev Kendall, 33/53 Mandurang Rd, Bendigo. 5441 3202/0417 123 890

Tournament Secretaries- Men: Paul Marron, Email: leisaandpaul@live.com.au, Ladies:

Margaret Kirkpatrick, Email: margkirk53@gmail.com

 

Strathfieldsaye (5439 3044) P.O. Box 438, Strathfieldsaye. 3551

CCO email: strathbowlsclub@gmail.com

CCO & Sec: Graham Etherton, 6 Hakea St., Kennington. 0439 447 543

CCO Email: pez007@msn.com

Pres: David Pugh, 40 Futura Ave.,Golden Square. 0419 503 525

Delegates: President & Secretary

Tournament Secretaries: Men – Email – trevorfeathers@yahoo.com.au

Ladies – Email- jamcgregor12@bigpond.com

 

White Hills (5443 4473) P.O.Box 6021. White Hills 3550

Email – whitehillsbowlsclub@bigpond.com

CCO Email: mjbomber@bigpond.com

CCO: Mark Anderson, P.O. Box 34, Eaglehawk.  0407 850 740

Pres: Mal Zadow, 0448822872, Email malcolmzadow@gmail.com

Sec: Jim Austin, 10 Lyons St., White Hills. 4433 1380  Email- jim_helwn@own.net.au

Ladies Pres: Rae Euvard, Epsom 5448 3992

Ladies Sec: Tess Cooney/ 5448 4916 / 0437 672 093

Delegates: John McIntosh & Tess Cooney

Tournament Secretaries: Men – Steve O’Conner, 0407 092 126. Email - bgasteve@gmail.com 

Ladies – Tess Cooney.  Email - etcooney@yahoo.com

 

Woodbury (5443 0780) 22 Park St., Bendigo 3550

Email/CCO:  woodburybowlsclub@bigpond.com

Pres: Philip Luke, 10 Harley Terrace, Strathdale. 0411 513 490

Sec. and CCO: Gary Burgess, 15 The Terrace, Kennington. 5442 7964/0458 575 653

Delegates: Len Handley, 81 Piccaninny Rd, Mandurang, 0447 721 260 & Philip Luke  

Tournament Secretaries: Men – Graham Poulton. Email – gandjpoulton@bigpond.com

Ladies- Yvonne Boyd. Email- fred_boyd@iprimus.com.au