BBD Club Tournaments

 

 

Bendigo Bowls Division Inc.
Club Open Tournaments 2017 – 18

August

Sat/Sun 26th-27th   -   Bendigo Classic Pairs (Men) $4000.

 

September

Sat./Sun 9th/10th   -     Bendigo Classic Pairs (Women) $4000.

Fri 15th- Eaglehawk Trevor O’Shea Memorial Women Triples 10am

Sun 17th- Bridgewater Opening Day 1pm

Thurs. 21st- Heathcote Invitation Fours 10am

Fri. 22nd - Golden Square Open Tens/Fours Tournament 10am

Sun. 24th - Serpentine Opening Day 12.30 p.m.

Fri 29th- Strathfieldsaye Grand Final Eve 2 Bowl Triples 12 noon

 

October

Sun 1st   - Dingee Opening Day/Open Douglas Triples. 1.00 p.m.

Sun 1st - Woodbury Jack Clarke Nominated Open Mixed Fours 12.30pm 

Wed 4th- Kangaroo Flat Annual Tournament Fours 10.00am 

Thurs. 5th - Marong Midweek Nominated Fours 11.00 a.m.

Sun. 8th - Bridgewater Div. 4 and Below Fours. 12.30 p.m.

Sun 8th- South Bendigo Pot of Gold Mixed Pairs 12.30pm

Sun. 8th- White Hills Wellington Triples Medley

Wed. 11th - Bendigo V.R.I. Midweek Open Fours

Thurs 12th - Eaglehawk 2x4x2 Pairs 10am (BYO lunch)

Thurs. 19th -   Calivil Midweek Annual Tournament

Thurs 19th- Castlemaine Toyota Fours Medley

Sun. 22nd   - Dingee Open Triples 12.30 p.m.

Sun 22nd- Strathfieldsaye Harris Fours 10am

Wed 25th- Inglewood Midweek Invitation Fours 10am

Thurs. 26th - Bendigo V.R.I. Mixed Triples

Fri 27th – Campbell’s Creek Open Annual Tournament 9.30am

Sun 29th- White Hills Hansen Painters Fours

 

November

Wed. 1st- Marong Bendigo Cup Mixed 3 Bowl Triples 1.00 p.m.

Single entry only on the day

Wed 1st- Bendigo East Bendigo Cup drawn Fours

Wed 1st- Eaglehawk Men’s Gold Letter Fours 9.30am

Thurs. 2nd- Eaglehawk Annual Consistency Fours 10am

Tue. 7th- Bendigo East Melbourne Cup Mixed Pairs 10.30am BYO lunch

Wed 8th- Harcourt Invitation Triples

 

Wed. 8th   - Serpentine Combination Fours BBQ Tea 5.30 p.m. Bowls 6.30 p.m.

Wed 8th- Lockwood South Mixed 3 Bowl Triples

Thurs 9th- Kangaroo Flat Fifty and Over Open Pairs 12.30pm

Fri. 10th - Bridgewater Midweek Pennant Invitation Fours Medley 10.00 a.m.

Wed. 15th - South Bendigo Annual Premier Fours 9.30 a.m.

Thurs. 16th - Dingee Invitation Fours 10.00 a.m. Lunch Provided

Thurs. 16th -   Bendigo V.R.I. Mixed Triples

Fri. 17th   -   Marong Invitation Medley Fours 10.00 a.m.

Wed 22nd - Kangaroo Flat Pairs Medley 12 noon

Thurs 23rd - Strathfieldsaye Midweek Annual Fours Tournament 9.30am

Sun 26th- Harcourt Kidman Invitation Mixed Fours

Sun. 26th - Marong Bob Malone Open Memorial 2 Bowl Triples 10.00 a.m.

Wed 29th- Eaglehawk Radiator Jackpot pairs 12.30pm

Thurs. 30th -   Calivil Christmas Haphazard

 

December

Fri. 1st – Golden Square Annual Tournament 10am

Tue. 5th- Inglewood Midweek Annual Tournament 9.30am

Wed 6th- Kangaroo Flat Twilight Mixed Triples 4pm Wed.

 Wed. 6th - South Bendigo Turkey Fours 10.00 am.

 Wed 6th- Bendigo East Flack Advisory Sportsmen Day 12 noon

Thurs. 7th - White Hills Annual Tournament

Thurs 14th- Bendigo East Annual Tournament Fours 10am BYO lunch

Sun 17th- White Hills Friswell Electrical Memorial Gold Letter Pairs

Thurs. 28th - Dingee Open Fours. 12.30 p.m.

 

January

Mon. 1st - Calivil New Year’s Day Mixed

Sun. 7th   - Serpentine Fours. 12.30 p.m.

Fri. 12th- Strathfieldsaye Teams of 4 Medley 6pm

Thurs. 18th -   Bendigo V.R.I. Mixed Triples

Thurs. 18th - Calivil Triples

Fri 19th- Woodbury Annual Tournament 9.30am

Fri. 26th - Marong Australia Day Open Pairs Birchgrove Property Gold Letter 10.00

Fri 26th   - Dingee Australia Day Open Fours 4.30 p.m. Dinner Provided

Fri 26th- White Hills Australia Day Triples

Sun 28th- Woodbury Open Mixed Fours Tournament 10.30am

Sun 28th- Bendigo East HQ Law/Venture Financial Planning Triples 12 noon

 

February

Thurs. 1st - Calivil Midweek Invitation Fours

Fri. 2nd - South Bendigo Sundowner Open Two Bowl Triples- 6.30pm

Sun 4th- Harcourt Invitation Fours

Sun 4th- White Hills Country Care Gold Letter Fours

Sun 11th- Inglewood Charlie Catto Memorial Fours (Gold Letter) 10am

Wed. 14th - Serpentine Gold Letter Invitation Fours 10.00 a.m.

Wed 14th- Bendigo Jack Clark Twilight Mixed Triples

Thurs. 15th- Harcourt Invitation Fours

Thurs. 15th- Eaglehawk Division 3 & below Weekend Pennant, Division 2 & below Midweek Pennant Triples 12.30pm 

Thurs. 16th – Marong Midweek Annual Fours 10.00am start

Sun.18th-       Bridgewater Weekend Pennant Annual 4’s Tournament 10am

Sun 18th- Golden Square Central Vic. Nominated Pairs 10am

Wed 21st- Campbell’s Creek Fruit Salad Mixed Drawn teams 9.30am

Thurs. 22nd - White Hills Invitation Day

Thurs. 22nd - Bendigo V.R.I. Mixed Triples

Fri. 23rd - Dingee Annual Fours 9.30 a.m. Lunch Provided

Sun. 25th - Marong Open Bonanza 2 Bowl Triples 10.00 a.m.

 

 

 

 

March

Fri 2nd - Bendigo East Wine and Dine 9.30am

Sun. 4th - Heathcote Invitation Fours 10am

Sun. 4th- Strathfieldsaye Open Fours 10am

Wed 7th - Serpentine Combination Fours BBQ Tea 5.30 p.m. Bowls 6.30 p.m.

Wed. 7th South Bendigo Bubbly Day 9.30 a.m.

Wed 7th- Bridgewater Fours Tournament 10.00 a.m.

Thurs. 8th- Kangaroo Flat Open Pairs 12.30pm 

Sun. 11th- Golden Square Frank Thomas Nominated 2 Bowl Triples 10am

Mon. 12th - Marong Labour Day 3 Bowl Mixed Triples 1.00 p.m.

Mon 12th- Castlemaine 1000

Tue. 13th – Dingee Twilight Mixed Fours 6.00 p.m. BBQ provided

Wed 14th- South Bendigo Div 2 & Under Open Pairs 12.30pm

Wed 14th- Inglewood Midweek Invitation Medley 10am

Thurs. 15th - Bendigo V.R.I. Mixed Triples

Thurs 15th- Castlemaine Mt Alexander Funerals Fours Tournament

Thurs. 15th – Calivil Open Fours

Sat/Sun 24th/25th- Golden Square 5-A-Side Tournament 10am/9.30am

Sat 24th- Lockwood South Mixed Pairs

Sun. 25th   - North Bendigo Gold Letter Day

Mon 26th- Eaglehawk Invitation Day Women’s Fours Lunch included 9.30am

Mon. 26th- White Hills Triples

Fri. 30th- Golden Square Good Friday Nominated Pairs/Fours Medley 10am

Sat 31st- Eaglehawk Easter Mixed Pairs 10am

 

April

Sun 1st- Eaglehawk Easter Mixed Pairs 9.30am

Thurs. 5th – Heathcote Mixed Triples Tournament 10am

Sat. 7th – South Bendigo Classic Pairs 9.30 a.m.

Sun 8th- Woodbury Father/Son/Daughter Open Pairs 10am

Sun 8th- Kangaroo Flat Invitation Triples 10am

Fri. 13th- Golden Square Invitation Day 9.30am

Sun 15th- Strathfieldsaye Open Fours 10am

Wed 18th- South Bendigo Bonzza Triples 12.30pm

Wed 18th- Kangaroo Flat Invitation Fours 10am

Thurs. 19th- Bendigo VRI Mixed Triples

Fri 20th - Eaglehawk Trevor O’Shea Memorial Women’s Triples 9.30am

Sat/Sun 21st/22nd - Eaglehawk Trevor O’Shea Memorial 2 Bowl Triples 9.30am

Wed. 25th – Heathcote Roy Tattersall Memorial Triples 10am

Wed. 25th- White Hills Luke Goggin Anzac Day Mixed Fours

Fri 27th – South Bendigo Twilight Triples (Rotate Skippers) 6pm

Sat 28th- Bendigo East Gold Letter Mixed Fours 10.30am BYO lunch

Sun 29th- Woodbury Mother/Daughter/Son Open Pairs 12 noon

 

May

Sat/Sun 12th/13th-Bendigo East 35 N Under Pairs

 

Weekly Events

Monday -   Bendigo Jackpot Pairs 12.30 p.m. Names in between 9a.m. and 10a.m.

Tuesday – Kangaroo Flat Open Nominated Pairs 12.30p.m.

Tuesday—Woodbury Jackpot Bowls

Wednesday – Harcourt Social Bowls

Wednesday- Bendigo East Drawn Triples 12.30pm

Wednesday – Golden Square Drawn Triples 12.30p.m.

Wednesday – Eaglehawk Jackpot Pairs 12.30p.m.

Wednesday – Castlemaine Social Bowls 12.30p.m.

Thursday- North Bendigo Social Bowls

Thursday – South Bendigo Jackpot Pairs 12.30p.m.

Thursday – Kangaroo Flat Open Drawn Triples 12.30pm

Friday – Bendigo East Jackpot Pairs 12.30p.m.

Friday - Kangaroo Flat Open Drawn Triples 12.30p.m. (Off bowls season)

Friday- Marong Barefoot Bowls 6.30pm plus sausage sizzle (commencing 8th September)

Saturday – Golden Square Open Nominated Pairs 12.30p.m. (Off Pennant)

Saturday – Castlemaine Social Bowls 12.30p.m. (Off Pennant)

Heathcote Winter Tournaments First Sunday of June, July and August.